All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.

Tuesday, 19 June 2012

Jeta Faqolli kerkon nje menaxher...

Jeta Faqolli: Do te doja nje te dashur menaxher

Jeta Faqolli tashme nuk eshte me nje emer i panjohur. Ajo eshte pjese e shume festivaleve edhe aty ku kendohet live. Me nje ze karakteristik duket se ka terhequr vemendjen e shume fansave, megjithese pretendon ende shume nga vetja. Ne nje interviste per gazeten “Koha jone” ne suplementin “Summer Time”, Jeta rrefen se tashme ka ardhur momenti qe artistet duhet te kene nje menaxher. Ajo ndihet e pafat qe ende nuk e ka gjetur nje menaxher te mire, gje qe thote se e ka penalizuar qofte ne menaxhimin e klipeve te saj, ashtu edhe ne pjesemarrjen ne evenimente te ndryshme. Per me shume lexoni intervisten.

Jeta, kenga juaj me e fundit “Vetem jeto” ishte bashkepunimi me Kellyn, me te cilen ju dolet deri ne naten finale edhe ne “Top Fest”, c’mund te na thoni me shume mbi kengen, qe eshte goca e klikuar ne “YouTube”?

Po, mund te them ne radhe te pare qe kete duet dhe bashkepunim ia kam kerkuar une vete Kellyt, pasi ai eshte nje kengetar shume potent dhe me nje ze shume te vecante ai e pranoi me kenaqesi ftesen. Kengen e kemi punuar tek Darko Dimitrov me tekst te Big Bastes dhe ka qene nje kenge e bere enkas per te konkurruar ne “Top Fest”. Me behet qejfi qe kenga u pelqye dhe bashkepunimi rezultoi i suksesshem, sepse ky ishte edhe qellimi im, qe te dilja sa me mire, pasi edhe vjet isha ne naten finale dhe sigurisht qe doja te mbaje kete pozicion, por edhe per me lart pse jo.

Keni menduar qe t’i beni nje klip kesaj kenge?
Jo, me mire do ta le keshtu, sepse me kete kenge ne kemi tre prezantime ne faza te ndryshme. Keshtu qe kemi goxha dalje ne skene dhe nuk mendoj se ka nevoje per nje klip, normalisht per klip une kam nje ide tjeter, pasi duhet nje kenge tjeter, nje rryme tjeter qe te jete nje hit veror.

Kelly dhe Jeta Faqolli ne Top Fest 9
Pretendonit me shume nga “Top Fest”-i, apo u kenaqet me faktin qe shkuat deri ne finale?
Isha shume e kenaqur njehere qe une isha ne finale, duke marre parasysh qe shume kengetare te tjere nuk arriten te kalonin ne kete faze. Sigurisht qe do te me pelqente qe te merrja edhe nje cmim, por, te them te drejten, edhe prisja, edhe nuk e prisja marrjen e nje cmimi. Megjithate jam shume e kenaqur me ate qe arrita, pasi bera nje performance shume te mire, arrita te dominoja edhe emocionet, qe te them te verteten ua kisha friken. Sepse finalja eshte nje nate shume e madhe dhe te jep shume emocion dhe emocioni te bllokon ne vokal, ne interpretim, gje qe une arrita ta kaloj me sukses.

Ky ishte bashkepunimi juaj i dyte, pasi gjithmone keni interpretuar solo, si u ndjete ne kete duet?
Shume mire dhe shume e sigurt te them te verteten, sepse te kendosh ne duet pergjegjesia ndahet ne mes. Dhe klikimet jane me te shumta ne numer, sepse jemi dy dhe keshtu numri i fansave rritet dhe normalisht duetet jane shume te bukura, pasi ka nje nderthurje timbresh. Ky eshte dueti im i dyte, ashtu sic thate edhe sigurisht qe do te kem edhe te tjera, pasi edhe ofertat kane qene te shumta, por mendoj se per kengen e veres do te jem solo.

Ju thate se keni disa oferta per duete, a jane keta emra te njohur te skenes apo emra te rinj?
Dy bashkepunimet e mia, jane i pari me nje grup shume te njohur dhe te dashur per publikun, “Deep Sistem” ashtu edhe me Kellyn, qe eshte me disa kenge te suksesshme ne treg. Dhe te them te verteten, une e synoj kete fakt, qe bashkepunimet e mia te jene vetem me emra te suksesshem. Sepse edhe une ndihem me e sigurt, pasi mendoj se ende nuk i kam arritur ato maja qe une i synoj, sepse, pasi une te bej ate bumin tim, sigurisht qe do te pranoj edhe ofertat e emrave me te rinj. Kam pasur oferta nga kengetare shume te mire, por qe nuk jane aq te njohur dhe fatkeqesisht une i kam refuzuar, pasi nuk e kam arritur majen.

Po meqenese ju kerkoni majat, cila eshte maja per ju, sa i perket karrieres suaj?
Une do te doja qe te arrija suksesin dhe sa i perket pjesemarrjes ne festivale te ndryshme, do te doja qe te vleresohesha me cmime dhe sigurisht edhe me cmimin e madh. Sa i perket klipeve do te doja qe te arrija numer rekord klikimesh, gje qe une nuk i kam arritur ne realitet. Kur them kete te fundit do te doja qe realisht te arrija nje numer te konsiderueshem klikimesh, por une nuk kam nje menaxher qe te menaxhoje klipin dhe ta shperndaje ne faqe te ndryshme dhe qe te tjeret e kane dhe kane arritur deri ne 1 milion klikime.

Mendoni se ka ardhur koha qe kengetari te jete menaxher per veten, apo te kete agjenci qe te merret me menaxhimin e artisteve?
Sot nuk ka nje agjenci qe te menaxhoje artistet, nderkohe qe menaxhere qe merren me menaxhimin e kengetareve te tyre, ka. Dhe duket fama qe merr nje kengetar qe ka nje menaxher te mire, dhe ai apo ajo tjetra qe vetemenaxhohen. Dhe mendoj se eshte nje gje shume e mire, pasi te lehteson shume gjera. Une gjithcka qe e kam arritur e kam bere me forcat e mia, por qe e ndjej mungesen e nje menaxheri te mire qe te me mbeshtes apo qe te beje marketing per mua. Ndoshta eshte pikerisht kjo mungese qe mua me ka lene paksa mbrapa, qofte si ne klikime ashtu edhe me pjesemarrjen time ne evenimente te rendesishme.

Po cfare duhet te besh per te pasur nje menaxher, duhet ta kerkosh vete, apo eshte ai qe afrohet tek artisti?
Po nuk eshte problemi qe te te afrohet, pasi edhe mund te shkosh ti tek ai. Por ketu tek ne nuk ka menaxhere te mirefillte. Jane disa producente qe bejne edhe rolin e menaxherit, por qe mbeshtesin ate grup artistesh qe tashme bejne pjese ne stafin e tyre dhe nuk pranojne te tjere. Nuk e di, por mund te jem edhe une pa fat, qe nuk e kam gjetur deri ta personin e duhur qe te me mbeshtese.

Kemi pare se fundmi qe shume prej kengetareve te suksesshme kane per menaxher njeriun e zemres. A do ta donte Jeta nje gje te tille?
Do te ishte nje gje shume e mire dhe shume e bukur, por eshte shume e veshtire qe te gjendet them une, sepse duhet t’i pershtatet shijeve te mia, ne radhe te pare duhet te jete i duhuri, ashtu sic thate edhe ju dhe me pas te me mbeshtese ne karrieren time. Une mendoj se ketu ne Shqiperi eshte pak e veshtire ose une jam pa fat. Sepse ende nuk e kam gjetur as njeriun e zemres, sa nje menaxher te mire do te ishte shume e bukur po te ndodhte.

Gjate kesaj kohe, a ka ndodhur ndonje gje e re ne jeten personale tuajen?
Jo, nuk ka ndodhur asgje, dhe une “fajesoj” edhe veten time disi, pasi kam shume pretendime per personin qe do te kaloje jeten me mua. Jo se e dua te bukur, apo dua princin e kalter, por dua njeriun qe te me doje dhe te me perkrahe ne profesionin tim.

Cili eshte njeriu ideal per ju?
Njeriu im ideal eshte nje person qe te me respektoje, te kalojme mire me njeritjetrin dhe mbi te gjitha te me mbeshtese dhe te me perkrahe ne profesioni tim. Duhet te jete mendje hapur, pasi ashtu jam edhe une vete.

Si e shihni mentalitetin e meshkujve shqiptare sot?
Mentaliteti i meshkujve shqiptare eshte ende i prapambetur dhe sot ka shume meshkuj fanatike, qe nuk do ta pranonin kurre per grua nje femer qe ngjitet ne skene dhe performon.

Vera sapo ka nisur, cili eshte projekti juaj veror?
Momentalisht kam dy materiale ne dore dhe nuk kam vendosur ende se ke duhet te pergatis. Pasi tashme kam filluar qe te mos nxitohem me, por te mendohem mire para se te vendos per dicka. Patjeter qe do te jete nje kenge ritmike, per momentin jam ende duke e marre avash-avash, por mendoj se do ta kap ritmin shume shpejt dhe sigurisht qe deri nga fillimi i gushti, kenga dhe klipi do te kete dale.

Kenget do te realizohen me bashkepunetore te rinj apo jane bashkepunetoret tuaj te meparshem?
Bashkepunetoret e mi jane te rinj sa i perket bashkepunim me mua, pasi ata jane emra shume te njohur ne fushen e muzikes, dua te them vetem dicka, qe njeri eshte nga Maqedonia dhe tjetri nga Kosova.

Sa i perket look-ut tuaj, do te beni ndonje ndryshim, apo do te vazhdoni te rrini ne keto ngjyra?
Kete nuk e kam menduar, por sigurisht qe do te jete dicka ndryshe, pasi mua me pelqejne ndryshimet. Vitin e kaluar nderrova ngjyren e flokeve kur bera klipin, me siguri qe edhe kete vere do te bej nje ndryshim, por duhet te perfundoje kenga, pasi une look-un tim gjithmone ia pershtat kenges qe kendoj.

Nderkohe, ju keni rikthyer format tuaja perfekte, si ia keni arritur?
Ia kam arritur me shume palester dhe duke ngrene gjerat qe duhet te konsumosh. Une jam nje vegjetariane dhe ha ushqimet qe me duhet mua, pra jane te dyja, palestra dhe ushqimi. /yllka selita/koha jone/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Faqolli Jeta: I would like a loved one manager
Faqolli Jeta now is no longer an unknown name. It is also part of many festivals where singing live. With a distinctive voice seems to have attracted many fans, although many of the claims themselves. In an interview for the "Our Time" to supplement "Summer Time" recounts life that now is time that artists should have a manager. It feels unfortunate that still has not found a good manager, which says it has penalized if the clips in its management, as well as participation in various events. For more read the interview.Life, your most recent song "Just live" was the collaboration with Kelly, with whom you come up to the final night on the "Top Fest", what can you tell us more about the song, which is goca clicking on " YouTube "?Yes, I can say first that this duet and cooperation I have asked myself Kelly, because he is a singer with a more potent and more specific sound he gladly accepted the invitation. Song we worked on the text Darko Dimitrov Big Bastes and has been a song specially made to compete on "Top Fest". I am glad you liked the song and co-operation was successful, because this was my goal, to come out as well, even years after the final night and I certainly wanted to maintain this position, but also higher although not .Have thought to do a clip to this song?No, I would let so good, because this song we have three presentations at various stages. So we pretty out on stage and do not think there is a need for a clip, clip normally I have a different idea, because it takes a different song, a third trend to be a summer hit.Claim more of the "Top Fest" is, or was flattered by the fact that you looked up in the finals?I was very pleased once I was in the final, considering that many other singers failed to pass at this stage. Of course I would like to take a price, but, to tell the truth, even expected, and I did not expect getting a price. However I am very pleased with what I got, because I made a very good performance, I managed to Domino's emotions, to tell the truth I fear them. For the finals is a great night and gives more thrill and excitement of the blocks in vocal interpretation, which I managed to pass successfully.This was your second collaboration, after you have always interpreted the solo, how did you feel in this duet?Very good and very safe to say the truth, because to sing a duet shared responsibility between. The clicks are more numerous, because we are two and so increases the number of fans and normally are very beautiful duet, having a combination timbresh. This is my second duo as dry and will certainly have the other, after the bids have been numerous, but think about the song of the summer will be solo.You said that you have some offers for Duets, are these names familiar scene or new names?Two of my collaborations are the first with a very familiar and dear to the public, "Deep System" as well as with Kelly, who is successful with a few songs on the market. And to tell the truth, I intend this fact, my collaborations with names only to be successful. Because I feel more confident, because I think that still have not reached those peaks that I intend, because, as I do it my boom will certainly accept the offers of younger names. I had offers from many good singers, but not so well known and unfortunately I have refused, because I did not reach the top.But since you ask peaks, which is the tip for you regarding your career?I would like to do and achieve success in terms of participation in various festivals, I would like to vlerësohesha prices and of course with the big prize. Regarding the clips would like to do and achieve record number of clicks, which I have not achieved in reality. When I say the latter would that actually reaches a substantial number of clicks, but I do not have a clip manager to manage and distribute to various sites and others have and have reached up to 1 million clicks.Think it is time to be the manager for singer yourself, or have an agency that deals with the management of artists?Today there is an agency to manage artists, while managers who deal with the management of their performers, there. And it seems that fame gets a singer who has a good manager, and another that he or she vetëmenaxhohen. And I think that is a very good thing, since a lot easier. I've achieved everything I do with my strength, but I feel the lack of a good manager to support me or do the marketing for me. Perhaps it is precisely this absence that has left me slightly back, as if just clicks with my participation in important events.But what to do to have a manager must ask himself, or is he heading to the artist?But the problem is not to come near, as well as you can go to him. But here we do not have managers to genuine. There are some producers who make the role of manager, but that support that group of artists who already are part of their staff and other refuse. I do not know, but I could be unlucky, that I have not found the right person to them to support me.We have seen recently that many successful singers have heart man manager. Would you like life a thing?It would be a good thing and very beautiful, but it is very hard to say I found, because we need to fit my tastes, in the first place should be the right one, as you said and then support me in my career. I think here in Albania is a little harder or I'm unlucky. Because I still have not found any man's heart, as a good manager would be nice if it happened.During this time, is there anything new happening in your own personal life?No, nothing has happened, and I "blame" myself somehow, because I have many claims to the person who will spend his life with me. Not that I love beautiful, or like the prince of blue, but I want a man to love me and support me in my profession.What is the ideal man for you?My ideal man is one who respects me and pass well with each other and above all support me and support me in my profession. Must be open minded, because so am I myself.How do you see the mentality of Albanian men today?Albanian male mentality is still backward and today there are many men fanatics, who would not accept a female woman ever to ascend the stage and performs.Summer has just begun, what is your summer project?Currently I have two materials at hand and have not yet decided who to prepare. Once I've already started to not hurry me, but to think well before you decide on something. There will definitely be a rhythmic song, for the moment I am still taking slowly, but I think it will very quickly picked up pace and certainly by early August, the song and the clip will appear.Songs will be performed by young associates or are your former associates?My associates are young in terms of collaboration with me, because they are very familiar names in the field of music, I just say something, that man is from Macedonia and one from Kosovo.Regarding your look-regulation, would make any difference, or will continue to stay in these colors?I did not think, but it will be something different, as I like changes. Last year changed my hair color when I did the clip, probably this summer and will make a difference, but must finish the song, because I always look my un accords the song you sing.Meanwhile, you have returned your forms perfect, how did you manage?I have achieved many fitness and eating things you should consume. I am a vegetarian and eat foods that I have me, so are both fitness and nutrition. / Yllka Selita / our time / ]]

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online