All articles are translated into english via Google. For english version of the article click on "Read More" link... Please note, "Thashetheme" is albanian word for gossip.
Showing posts with label Era Rusi. Show all posts
Showing posts with label Era Rusi. Show all posts

Monday, 26 November 2012

ALBA FLASH NEWS: 26 Nentor 2012

C'ka po shkruhet dhe c'ka po flitet kete jave
 • Aktorja Yllka Gashi behet nene. Vjen ne jete Nina!
 • Unikkatili ne pergaditje te kenges se re
 • Bleona Qereti shkelqen ne tapetin e kuq ne "American Music Awards". Flet per Rita Oren ne nje interviste per televizionin amerikan.
 • Arta Dobroshi e nominuar ne kategorine "Best Newcomer" ne "Cesar Awards" te Frances, qe eshte ekuivalent i Oskarit amerikan. Ceremonia e ndarjes me 22 Shkurt 2013, ne Paris.
 • Leonora Jakupi ne lidhje me nje turk? Lajmi ka qarkulluar mediat ne Kosove dhe Tirane, ndersa vet ajo eshte prononcuar duke thene: Jam shqiptare, nuk perzihem me turq! Poashtu, ne programin "1001 Pse" dhe "Prive", Leonora ka konfirmuar se eshte ende single.
 • Flori Mumajesi reagon ne Facebook pas deshtimit te duetit mes Argjentina Ramosaj dhe Vedat Ademi. Thuhet ne media se dueti deshtoi per arsye se Vedati kishte kerkuar Argjentinen te paguaj 50% te harxhimeve, nje gje qe ajo e refuzoi.

Sunday, 25 November 2012

Revista BLUETOOTH - 24 Nentor 2012

Revista BLUETOOTH, 24 Nentor 2012
 • Jozefina Topalli, 1 Grua, 100 Vite Shtet. Nje bisede e cilter me Kryetaren e Kuvendit. Fillimet ne politike, kohet e veshtira ne kampin blu dhe familja
 • Ina Rama, supersticioze, nuk e feston 40-vjetorin
 • Kur emrin ta vene "EliFara". Historite e rralla.
 • Pritja e embel. Eneda Tarifa shtatzene, Gert Bogdani se shpejti baba
 • Ettore Sequi ia del me sukses si DJ
 • Era Rusi, ditelindje me artistet. Biondja simpatike feston 27-vjetorin me "rivalet" e Kenges Magjike
 • Bleona, xing me Jennifer Lopez. Rikthehet me 28 Nentor ne Tirane, per koncertin e Rita Ores. Shfaqet ne "American Music Awards" me fustanin e yllit amerikan
 • Leonora Jakupi: Me shkaterruan jeten. Jam shqiptare, nuk perzihem me turqit
 • Duffy pozon nudo, por kuq e zi
 • Ledri Vula imiton Dafinen, lyhet me ngjyrat kombetare

Saturday, 8 September 2012

Revista BLUETOOTH - 8 Shtator 2012

Revista BLUETOOTH, 8 Shtator 2012

Saturday, 4 August 2012

Era Rusi: Ju tregoj per dashurine time te pare...

Era Rusi: Nuk e harron lehte dashurine e pare

Ka spikatur qe ne daljet e para ne skene dhe Era Rusi eshte tashme nje kengetare me nje vokal krejt te vecante dhe unik. Do te studionte per muzike ne Greqi dhe Amerike, por do te rikthehej perseri ne Shqiperi. Ne kete interviste ekskluzive per THASH&THEM, bjondja simpatike flet per projektet e saj te ardhshme ne muzike, si dhe per bashkepunim shume vjecar me kompozitorin e mirenjohur Adrian Hila. Fituesja e cmimit te dyte ne festivalin e RTSH- se dhe perfaqesuesja e Shqiperise ne Festivalin Mesdhetar vjen me nje stil ndryshe nga ai i baladave, qe ajo ka kenduar per publikun e saj te dashur. “Feeling” eshte hiti i ri qe Era do te nxjerr se shpejti ne treg dhe qe sipas saj eshte nje kenge shume verore. Ne kete interviste ajo flet edhe per dashurine e saj te madhe… e cila eshte?!

Thursday, 19 April 2012

Era Rusi: Adoleshenca ime...!

Era Rusi: Veshtiresite dhe arritjet e mia ne Greqi

Era Rusi, kengetarja me zerin brilant, e njohur per interpretimet e saj ‘live’, ka vendosur te rrefeje sot per suplementin e te merkures vitet e gjimnazit. Ndonese ne dhe te huaj dhe larg familjareve te saj, kengetarja e dashur e skenes shqiptare ia ka dale te spikase ne muzike qekur ishte adoleshente, duke u kthyer keshtu ne me te famshmen e shkolles. Po sa te veshtire e pati Era kete eksperience ne jeten e saj. Cilet ishin njerezit qe e mbeshteten dhe cfare i dha Greqia. Dashuria per muziken qe e ‘detyroi’ ta lere ne gjysme shkollen per Informatike. Kurset e kantos dhe marredheniet me mesueset. Ngacmimet e djemve dhe jeta e nates ne Greqi...

Do flasim pak per periudhen e gjimnazit, si ka qene kjo kohe per ty?
Periudhen e gjimnazit une e kam kaluar ne Athine, pasi kisha shkuar atje per studime. Mbaj mend qe ka qene nje periudhe fillimisht shume stresuese, pasi u nisa nga Shqiperia diku nga mesi i shtatorit dhe u futa menjehere ne shkolle ne tetor pa ditur asnje fjale greqisht. Fillova kurset parapergatitore te muzikes per Akademine dhe ne njefare menyre po mesoja notin ne det si i thone nje fjale. Zeri im ishte menyra me e mire per t’u integruar.

Friday, 16 December 2011

VIP Ballina: Revista GAME OVER - 16 Dhjetor 2011

Revista GAME OVER, 16 Dhjetor 2011
 • Leter Babagjyshit te Krishtlindjeve; Personat publike kthehen ne femije: "Ja cfare dhuratash kerkojme!"
 • Neda dhe Ogreni: "Archea", cdo gje vertitet per pak dashuri...
 • Noizy: Shtatzenia e vajzes nga Prishtina eshte sajese, me kercenoi se do te me prishte karrieren
 • Algen Nikolla ne dhomen e rrefimit
 • Big Brother, Cfare e ben te vecante kete spektakel
Kjo eshte kopertina e nr te ri te Game Over. Kledi Kadiu, Neda & Ogreni, Bertina, Noizy, Algen Nikolla, Alma Alikaj, Era Rusi, Orgesa Zaimi, Aurela Hoxha, Elda Nushi (e sapo shpallur, modelja me e mire ne Belgjike), Silvana Bushati, Erion Korini... jane vetem disa nga personazhet e numrit te sotem te gazetes Game Over, te cilet vijne te ne me te reja mjaft interesante nga jeta e tyre private dhe profesionale. Ne brendesi do mund te lexoni edhe shume artikuj pikante mbi rubrikat e tjera te gazetes. Mos e humbisni GAME OVER-in e kesaj jave, kaq dime t'ju themi :))))) /redaksia/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Game Over Magazine, 16 December 2011

Monday, 5 December 2011

Era Rusi zhvendoset ne Boston per Studime...

Era Rusi gati nisja per ne Boston

Pas Anxhelina Hadergjonajt dhe Mariza Ikonomit, nje tjeter kengetare do te largohet nga skenat shqiptare, te pakten per ca kohe. Behet fjale per kengetaren Era Rusi e cila ka vendosur t’i coje me tej studimet e saj. Mesa duket kengetaret shqiptare nuk kane aq shume besim te institucionet arsimore shqiptare e per kete arsye edhe Era Rusi ka vendosur qe te studioje ne Boston. Era Rusi ka studiuar muzike moderne ne Athine deri ne moshen 14-vjecare, kohe kur u kthye ne Shqiperi. Por, ajo edhe ne intervista te tjera eshte eshte shprehur qe nuk do te ndalet kurre se investuari per muziken. Ndaj, dhe ky largim qe duket i papritur per kengetaren e njohur te klubeve ku kendohet ‘live’, nuk eshte fare i rastesisshem apo i pamenduar mire. Vecanerisht duke pasur parasysh se Era Rusi eshte nje nga kengetaret me te mira te muzikes jazz ne Shqiperi, e ku me mire se ne nje vend si Bostoni do te thellonte kengetarja shqiptare studimet mbi muziken jazz. /bluetooth/dhjetor 2011/
- - - - - - - - - - - - - - - -
[[ translation by google:
Era Rusi ready to start in Boston

After Angelina Hadergjonaj and Mariza Ikonomi, another singer will leave Albanian scenes, at least for some time. Its about singer Era Rusi, who has decided to further her studies. Apparently Albanian singers have not so much faith Albanian educational institutions and therefore Era Rusi has decided to study in Boston. Era Rusi has studied music in Athens until the age of 14-year-old, when she returned to Albania. But it also in other interviews is said that there will never stop investing in music. Hence, this seemingly sudden departure for the famous singer of clubs where sung 'live', is not quite random or thoughtless. Especially considering that Era Rusi is from the best singers of jazz music in Albania, and where better than in a place like Boston Albanian singer would deepen studies on jazz music.
]]

Wednesday, 16 November 2011

Edhe Era Rusi Operon Hunden...

ERA ME HUNDE TE RE

Kengetarja e re, Era Rusi ka hyre ne mesin e kengetareve qe ka bere hunden operacion. Me pare hunden operacion plastik e kishte bere edhe Dafina Zeqiri, Genta Ismajli dhe disa kengetare te tjera.

Biondja eshte paraqitur me hunden e saj te re gjate skenes se nates se fundit te paraqitjes se kengeve ne festivalin “Kenga magjike” qe drejtohet nga Ardit Gjebrea.

Kengetarja me pamje te re eshte dukur edhe te “Kenget e shekullit”. Ndryshe, Era eshte njera prej kengetareve premtuese ne skenen e muzikes shqiptare. /express/nentor 2011/

Gossip definition

Gossip is idle talk or rumor about the personal or private affairs of others. It is one of the oldest and most common means of sharing facts, views and slander. This term is used pejoratively by its reputation for the introduction of errors and variations into the information transmitted, and it also describes idle chat, a rumor of personal, or trivial nature.

The term is sometimes used to specifically refer to the spreading of dirt and misinformation, as (for example) through excited discussion of scandals. Some newspapers carry "gossip columns" which detail the social and personal lives of celebrities or of élite members of certain communities.

TV&Showbiz | Mail Online